Contest Results

66th Maritime Fiddle Festival – WINNERS

Dartmouth NS, July 4, 2015

Open Fiddle

1st          Yvon Cuillerier                   St Bruno QC

2nd        Janelle Melanson             Moncton NB

3rd         Amelie de Arcos               Moncton NB

60 years & Older Fiddle

1st          Lorimer Higgins                 Auburndale NS

2nd        Daniel Champagne          St Jerome QC

3rd         Sylvia Campbell                 Riverview NB

19 to 59 Fiddle          

1st          Guy-Paul Larocque          Pointe des Robichaud NB

2nd        Sandra Champagne         Pointe des Robichaud NB

3rd         Andrew Crouse                                Timberlea NS

18 & Under Fiddle

1st          Carter MacDonald           Airdrie AB

2nd        Michaela Rafuse               Port William NS

3rd         Owen Pattison                  Halifax NS

10 to 12 Fiddle

1st          Beatrice Herwig                                Eganville ON

2nd        Miriam Hicks                      Westcock NB

3rd         Martine Pelletier              Edmundston NB

4th         Madeline Carter               Aulac NB

9 & Under Fiddle

1st          Lucas Candelino                                Barrie ON

2nd        Amelia Parker                    Pictou NB

3rd         Katie McLlvena                 Amherst NS

4th         Madoc Sullivan                  Halifax NS

Group Fiddle

1st          Jaylee Herbert/Amilie de Arcos NB

2nd        Sophie Toth/Charles Fournier

Indie Tisoy/Sean Sneddon           NS

3rd         Marlisae Carter/Madeline Carter NS

Novelty Class  Maxell & Robert Bauer NS

Special Awards

Best Waltz           Yvon Cuillerier QC

Best Jig                 Janelle Melanson NB

Best Reel             Yvon Cuillerier QC

Fiddlers Grand Prize   Yvon Cuillerier

Runner Up          Lucas Candelino

Don Messer Memorial              Guy Paul Larocque NB

Youngest Fiddler                          Ruby Sullivan NS

Oldest Fiddler                                                Yvon Cuillerier QC

 

15 & Under Step Dance

1st          Andrew Herwig                                Eganville ON

2nd        Meredith Hicks                 Westcock NB

3rd         Samantha Terrio               Sackville NB

Open Step Dance

1st          Beatrice Herwig                                Eganville ON

2nd        Amelie de Arcos               Moncton NB

3rd         Martha Petrie                    Shediac NB

Come on Back Award                               Janelle Melanson NB

Ted MacPherson Memorial   Madoc Sullivan NS

Tara Lynne Memorial Award               Krista Tousenard

Raffle Draw                                      R Rhodenizer

Where Fiddlers and Fans Meet